Správa systému

V modulu Správa systému se zobrazují veškeré oprávnění a konfigurace potřebné pro správný chod aplikace.

Tento modul se skládá z několika částí:

 

Změna hesla  

Přihlášený uživatel si může změnit původní heslo.

 

Uživatelská nastavení

Tato úloha slouží pro zadání uživatelského jména a hesla oprávněného uživatele datové schránky úřadu k vyhledání ID datové schránky adresáta. Dále aplikace umožňuje na formuláři zadat cestu pro ukládání PDF dokumentů podepsaných elektronickým podpisem a nastavit vzhled formuláře Rozhodování o dávce (starý/nový).

 

Zaměstnanci

V seznamu zaměstnanců správce systému zadává nové zaměstnance a přidává jednotlivým zaměstnancům oprávnění.

V horní části je možnost najít (pomocí výběrových kritérií) zaměstnance, kteří jsou v aplikaci založení. Ve střední části se objeví záznam zaměstnanců podle výběrových kritérií. V pravé části se nacházejí čtyři tlačítka: nový zaměstnanec, detail zaměstnance, zrušit zaměstnance, načtení dat podle výběrových kritérií.

Zrušit zaměstnance lze pouze tehdy, pokud se ani jednou nepřihlásil do aplikace.

Pro vytvoření nového záznamu o zaměstnanci se použije tlačítko Nový. Zobrazí se okno pro výběr osoby z registru. Osoba se vybere přes osobní údaje, rodné číslo nebo přes IK osoby. Otevře se okno s novým zaměstnancem.

Po načtení dat zaměstnance vyžaduje aplikace doplnit: datum zaměstnán od, Email a Funkce/služební číslo. Ostatní údaje nejsou povinné. Pokud zaměstnanec ještě není veden v KrK, je třeba na formuláři Zaměstnanec kliknout na tlačítko Nová osoba. Zobrazí se formulář pro zadání identifikačních údajů nového zaměstnance. Po uložení formuláře zajistí aplikace přidělení IK MPSV a údaje se zobrazí na formuláři Zaměstnanec.

Po vytvoření záznamu o zaměstnanci se po načtení dat objeví zaměstnanec v seznamu zaměstnanců. Aby mohl zaměstnanec pracovat s aplikací, v detailu zaměstnance ve spodní části se zadá pomocí nového záznamu přístupová oprávnění.

Přístupová oprávnění se přidělují k jednotlivým úlohám nebo skupinám úloh. Podle charakteru přístupového oprávnění je možno přidělit v úrovni aktualizace nebo čtení, případně je přístupové právo pouze jednoúrovňové. Přístupová práva mohou být přidělována i odebírána, případně přidělována na omezenou dobu.

Seznam oprávnění:

 

Po nastavení oprávnění se menu aplikace danému uživateli po jeho novém přihlášení rozšíří o nově přidaná oprávnění.

Ve formuláři lze dále změnit uživatelské jméno a heslo. Dojde-li vlivem trojího nekorektního přihlášení k zablokování uživatelského účtu, objeví se ve střední části vpravo tlačítko akce odblokování účtu. Stačí na tlačítko Odblokování účtu kliknout a účet se odblokuje.

Tlačítko Nastavení slouží k vložení naskenovaného podpisu daného zaměstnance, nastavení přístupových údajů k datové schránce a k volbě vzhledu formuláře Rozhodování.

Pomocí tlačítka Správa přiřazení uživatelských certifikátů lze k zaměstnanci přiřadit certifikát MPSV CA issuing 01 R2 SHA2. Kliknutím na toto tlačítko se zobrazí formulář Autentifikační certifikáty uživatele. Certifikát je možné do seznamu vložit načtením ze souboru, anebo načtením z karty. Pomocí tlačítka Přiřadit nový uživatelský certifikát ze souboru lze na zobrazeném formuláři načíst certifikát ze souboru a zobrazit si podrobné informace o načteném certifikátu. Pomocí tlačítka Přiřadit nový uživatelský certifikát z karty lze obdobným způsobem načít certifikát z čipové karty. Pomocí tlačítka Kontrola revokace OCSP lze zkontrolovat platnost certifikátu. Tlačítko Detail certifikátu slouží k zobrazení podrobných informací o vybraném certifikátu. V tabulce Uživatelské certifikáty je nutné ve sloupci přihlášení zaškrtnutím zvolit certifikát, který bude použit pro přihlášení. Tlačítko Historie přiřazení certifikátu uživateli slouží k zobrazení historie evidence certifikátů daného uživatele.

Doporučujeme, aby oprávnění Správa systému měli min. dva uživatelé z důvodu zastupitelnosti a možnosti vzájemného odemykání uzamčených účtů.

 

Přihlášení uživatelé

Seznam zobrazuje uživatele z řad zaměstnanců pracoviště, kteří jsou právě přihlášeni k aplikaci.

V řádku u uživatele je uvedeno, zda má zamčené záznamy (zpracovává určité údaje v režimu aktualizace - údržby) a zda pro jeho práci existují návratové body (pracuje v úloze, která vyžaduje režim transakčního zpracování - zpravidla výplata dávek nebo stěhování).

 

Pracoviště

Po kliknutí na volbu Pracoviště se zobrazí seznam pracovišť.

Pomocí výběrových kritérií je možné zobrazit pracoviště (ÚP, ČSSZ, OSSZ, FÚ,…), u kterých je potřeba např. zjistit kontaktní adresu.

Údaje o pracovišti se vybírají z centrálního registru úřadů. Obsluha může u vlastního pracoviště provést příslušná upřesnění a nastavení.

 

 

 

V detailu pracoviště lze uvést zejména detailní údaje o adrese, kontaktní údaje a úřední hodiny pracoviště. Vlevo dole se nacházejí tři tlačítka:

 

Rozšířené konfigurační údaje pracoviště

V tomto okně je možnost zaškrtnout, zda se budou tisknout kontaktní údaje pracovníka, zobrazovat spisové a skartační znaky a nabízet vložení dokumentu do složky.

Příslušné nastavení upravuje chování aplikace při odsouhlasení dávek a tvorbě písemností.

 

Údaje pro tisk a konfigurace podpisového oprávnění

Na formuláři se upřesňují nastavení pro tvorbu písemností.

V údržbě kategorie dokumentů se zvolí způsob podpisové oprávnění (vyřizující osoba nebo osoba ze seznamu oprávněných osob). V případě volby "vyřizující osoba" se na dokumentu v místě podpisu bude uvádět osoba, která dokument vyřizuje. V případě volby "seznam oprávněných osob" se pomocí tlačítek vyberou ze seznamu zaměstnanců pracoviště oprávněné osoby. Pokud se do seznamu uvede více osob, při tvorbě dokumentu bude možnost si vybrat oprávněnou osobu, která bude daný dokument podepisovat.

 

Správa systémového certifikátu

Po kliknutí na tlačítko se zobrazí formulář Systémové certifikáty. Tento formulář slouží k nastavení komerčních systémových certifikátů pro přihlášení do IS DS.

Po zaškrtnutí Přihlašování do IS DS systémovým certifikátem se zaktivní tlačítko Nový záznam. Po kliknutí na toto tlačítko se zobrazí formulář Výběr certifikátu, kde se vybere soubor se systémovým certifikátem (formát *.pfx), zadá se heslo a certifikát se naimportuje do databáze HN. Zdrojový certifikát (formát *pfx) nemusí a nemá být po importu přístupný na PC, pouze uložen jako záloha na bezpečném médiu (USB FLASH, DVD apod.).

Pokud se zaškrtne Přihlašování do IS DS systémovým certifikátem, pak ve Správě systému na formuláři Nastavení IS DS nelze editovat uživatelská jména a hesla pro přihlášení k IS DS. Toto uživatelské jméno a heslo není potřeba mazat.

Jestliže se odškrtne Přihlášení do IS DS systémovým certifikátem, aplikace použije k přihlášení uživatelské jméno a heslo, které je zadané na formuláři Nastavení IS DS.

V případě více pracovišť jednoho úřadu je nutné nastavit Přihlašování do IS DS systémovým certifikátem pro každé pracoviště zvlášť.